MASAŽA
Masaža je jedna od najstarijih metoda lečenja, a glavni cilj masaže jeste poboljšanje opšteg psihičkog i fizičkog stanja. Smatra se da se u nekom obliku masaža kao terapija sprovodi više od 5000 godina, kako u istočnim, tako i u zapadnim kulturama. Nekada su masaže bile dostupne samo odabranima, u luksuznim spa centrima, dok je danas ovaj blagotvorni vid lečenja dostupan gotovo svima.
Primenjuje se kod lečenja akutnih i hroničnih bolova u mišićima i zglobovima, kod detoksikacije organizma, kao i kod ublažavanje i otklanjanje simptoma hroničnog zamora, stresa, depresije i poremećaja anksioznosti.
Šta je masaža?
Masaža predstavlja blagotvornu terapiju u vidu istezanja, pritiskanja i manipulacije kože, mišića, ligamenata i tetiva. Masaža može da varira od veoma blage, do dubinske, u zavisnosti od jačine pritiska. Može se sprovoditi na telu, licu, vratu ili stopalima.
Uloga masaže
Masaža može da se primenjuje kod lečenja akutnih i hroničnih bolova u mišićima i zglobovima, kod detoksikacije organizma, kao i kod ublažavanja i otklanjanja simptoma hroničnog zamora, stresa, depresije i poremećaja anksioznosti. Ona može da služi kao dodatni vid terapije u kombinaciji s drugim oblicima lečenja, ili da se koristi samostalno kako bi se ublažili ili otklonili simptomi.
Masaža povoljno deluje na organizam u celosti, jer se izvođenjem masaže putem dodira njenu blagotvorni efekti prenose preko kože do centralnog nervnog sistema, čula i sistema organa
Kada je masaža preporučljiva?
Ukoliko patite od nekog od sledećih problema, masaža može povoljno uticati na zdravlje vašeg organizma:
- bolovi u donjem delu leđa
- bolovi u vratu i ramenima
- osteoporoza
- glavobolje i migrene
- povrede, uganuća i prelomi
- stres i anksioznost
- bol u sinusima
- neurološki problemi
Pored navedenog, masaža je opuštajuća aktivnost koja će povoljno uticati na opšte stanje organizma svakog od nas, i veoma su retke kontraindikacije za masažu. Ukoliko niste sigurni koja masaža je najbolja za vas ili da li je ona preporučljiva u vašem slučaju,
konsultujte naše terapeute u Centru fizikalne terapije Aktiv Fizikal.
Kako odabrati odgovarajuću masažu?
Veoma je važno da masažu odaberete u skladu sa svojim potrebama i medicinskim stanjem. Centar fizikalne terapije Aktiv Fizikal nudi sledeće vrste masaža: relaks masaža, terapeutska masaža, masaža lica i vrata, kriomasaža, masaža stopala i anticelulit masaža.
Relax masaža
Relax masaža na prvom mestu služi za opuštanje celog tela. Izvodi se na celom telu ili parcijalno, i može da traje od 20 do 60 minuta. Terapeut svojim dodirima u toku masaže opušta mišiće, poboljšava cirkulaciju, pomaže detoksikaciju i povoljno utiče na opšte stanje organizma.
Tipično za ovu masažu je da se izvodi sporim, harmoničnim pokretima. Pritisak nikada nije suviše jak, a intenzitet masaže može da varira i prilagođava se željama i potrebama klijenta.
Relax masaža podiže raspoloženje i smanjuje napetost, pa je odličan lek za napetost i stres. Ukoliko vam je potrebno pravo opuštanje u mirnoj atmosferi, onda je relax masaža pravi izbor za vas
Ova tehnika koristi se za opuštanje celog tela, poboljšava cirkulaciju, opušta mišiće, podiže raspoloženje, poboljšava koncentraciju, ubrzava metabolizam, pomaže detoksaciju i smanjuje napetost.
Terapeutska masaža
Terapeutska masaža ima ulogu da ciljano odgovori na probleme pojedinačnog pacijenta. Terapeut u razgovoru s klijentom odabira pravu tehniku izvođenja koja je najadekvatnija u skladu s kliničkom slikom. Terapeutska masaža se koristi u toku rehabilitacionog procesa kako bi potpomogla lečenje. Najčešća primena ove terapeutske masaže je u slučaju stanja kao što su diskus hernija, lumboišijalgija, lumbago, spondiloza, bolovi u nogama, bolovi u vratu i ramenom pojasu, kao i u postoperativnom toku.
Terapeutskom masažom ciljano se rešavaju problemi svakog pacijenta ponaosob. U skladu sa kliničkom slikom pacijenta, vrši se odabir najadekvatnije tehnike kojom se tretira pacijent u okviru rehabilitacionog procesa. Ova vrsta masaže najčešće se primenjuje nakon povreda kao što su uganuća, iščašenja, prelom, kao i u postoperativnom toku.
Kriomasaža
Kriomasaža je masažna tehnika u kojoj fizioterapeut izvodi masažu uz pomoć leda ili hemijske krioobloge. Od antičkih vremena led se koristi u terapiji bola, za opuštanje mišića ili kao terapija bolnih kontuzija i distorzija.
Kriomasaža je tehnika koju koristimo u kombinaciji s drugim vidovima masaže, ili uz druge oblike fizikalne medicine i vežbe za jačanje i istezanje mišića. Kriomasažni tretman traje od 3 do 5 minuta i izvodi se samo na delu tela gde želimo da ciljano tretiramo bol.
Kriomasaža predstavlja tehniku masaže u kojoj se fizioterapeut koristi ledom ili hemijskom kriooblogom. Izvodi se na segmentu tela, a tretman može trajati od 3 do 15 minuta. Najčešće se primenjuje radi ubrzavanja oporavka od povreda kao što su distorzija i kontuzija. Kriomasažu najčešće kombinujemo i sa drugim vrstama masaže, kao i razne oblike fizikalne medicine i vežbe za jačanje i istezanje mišića.
Masaža lica i vrata
Masaža lica i vrata, pored kozmetičke primene, pronalazi širu primenu u fizikalnoj medicini. Posebno se preporučuje pacijentima koji pate od glavobolja, migrena, bolova u sinusima, kao i kod neuroloških problema kao što je facijalis. Masaža lica i vrata pomaže kod oslobađanja od napetosti i akumuliranog stresa.
U toku masaže lica i vrata, terapeut svojim dodirima podstiče cirkulaciju u ovom delu tela, i time smanjuje napetost mišića. Masaža lica i vrata može da deluje opuštajuće ili stimulišuće za krvotok, nervne i mišiće.
Estetski, masaža lica i vrata opušta mišiće i podstiče metaboličke i regerenativne procese, što čini da lice deluje osveženo i podmlađeno. Primenjujemo je i kod simptoma glavobolja, migrena, bola u sinusima, za oslobađanje napetosti i akumuliranog stresa i kod neuroloških problema, kao što je facijalis. Tretman traje oko 30 minuta.
Anticelulit masaža
Celulit je prirodna pojava koja se javlja zbog nagomilavanja naslaga u potkožnom tkivu. Anticelulit masaža služi da podstakne uklanjanje ovih štetnih materija iz međućelijskog prostora, tako što stimuliše mikrocirkulaciju i ubrzava metabolizam.
U toku anticelulit masaže, fizioterapeuti primenjuju tehnike limfne drenaže kako bi potpomogli uklanjanje celulita. Anticelulit masaža može se raditi zasebno, ili u kombinaciji sa elektrostimulacijom.
Anticelulit masaže podstiče uklanjanje štetnih materija iz međućelijskih prostora, poboljšava mikrocirkulaciju i stimuliše metabolizam. Fizioterapeuti i maseri naše ordinacije u anticelulit masaži primenjuju i tehnike limfne drenaže za poboljšanje cirkulacije limfnog sistema.
Masaža stopala
Masaža stopala prvenstveno se fokusira na mišiće u prednjem i zadnjem delu stopala. Cilj ovakve masaže je da oslobodi od bola, opusti mišiće i poboljša cirkulaciju u stopalima. Naša stopala su bogata refleksnim zonama i nervnim završecima koji su povezani s ostatkom našeg tela. Kako veliki broj nas dobar deo dana provodi na nogama, veoma je važno posvetiti posebnu pažnju ovom delu tela.
Masaža stopala se preporučuje osobama koje imaju problema s cirkulacijom, bolovima u nogama, glavoboljom ili im jednostavno treba opuštanje.
Pored masaže, centar za fizikalnu terapiju Aktiv Fizikal nudi usluge elektroterapije, magnetne terapije, fototerapije,ultrazvučne terapije, terapiju i masažu mineralnim blatom i kineziterapiju.