Bol u vratu je jedna od bolesti modernog čoveka, i nastaje kao posledica životnog stila (dugog sedenja u nepravilnom položaju, rada za računarom, mnogo vremena provedenog u automobilu…), ali i kao normalna posledica starenja.
Cervikalni deo kičme se odnosi na vratni deo kičme – deo od lobanje do grudnog dela. Prvi cervikalni pršljen naziva se atlas, a u ovom delu kičme imamo još šest pršljenova. U zavisnosti od toga na kom delu vratne kičme nastaje bol, cervikalni sindrom se može podeliti na:
- cervikobrahijalni sindrom
- cervikocefalni sindrom
Jedan od osnovnih uzroka bolova u vratu i ramenima jeste sedenje u nepravilnom položaju, naročito prilikom rada na računaru, kao i položaj koji zauzimamo kada koristimo mobilni telefon ili tablet. Kako je ovaj položaj skoro pa neizbežan kod modernog načina života, može se reći da cervikalni sindrom nastaje upravo kao posledica današnjeg doba i tehnologije koja ga prati. Što se starosne grupe tiče, cervikalni sindrom pogađa sve mlađe osobe, pa čak i u dvadesetim godinama može da se javi kao problem.
Bolove u vratu može da izazove i nepravilan položaj vrata, ili često pomeranje u neprirodnom položaju, a naročito kod osoba kojima posao zahteva ovakve manevre. Povrede takođe mogu da dovedu do oštećenja vratnih pršljeova, i samim tim do cervikalnog sindroma.
Genetski faktor i godine takođe igraju ulogu, kao i životni stil – pušači su skloniji bržem propadanju diskusa, manjak fizičke aktivnosti dovodi do slabijih mišića, a nepravilna ishrana može da izazove sveopšte slabljenje organizma, pa tako i kičmenog stuba.
Treba napomenuti i da do bolova u vratu mogu dovesti i psihičke traume, kao i stres. Kada je naše telo pod stresom, najveći pritisak trpe upravo mišići vrata i ramenog pojasa. Telo zauzima neprirodan odbrambeni položaj, što na duže staze stvara veće probleme s bolovima u ovom delu tela.
Među najčešćim simptomima koje pacijenti opisuju su:
- bol u vratu i ramenom pojasu
- glavobolja
- zujanje u ušima
- trnjenje ruku (naročito ujutro, pred buđenje)
- promenjen osećaj u jednoj ruci
Simptomi mogu da se razlikuju u zavisnosti od toga da li se radi o cervikocefalnom ili cervikobrahijalnom sindromu.
Cervikocefalni sindrom izaziva blaže ili jače glavobolje, vrtoglavice ili poremećaje vida (pojavu svetlucanja pred očima).
Ovi simptomi mogu da pogrešno navedu pacijenta da se radi o visokom krvom pritisku, jer je klinička slika veoma slična.
Kod cervikobrahijalnog sindroma, bol se uglavnom pruža od vrata prema jednoj od ruku pacijenta. Karakteriše ga i utrnulost ili slabost u vratnim mišićima, ili otečenost mišića u ovom delu tela.
Kao i kod drugih problema s kičmenim stubom, na prvom mestu kod lečenja je suzbijanje bola. Nakon toga, radi se na jačanju vratnih i ramenih mišića, kao i jačanju muskulature koja podržava kičmeni stub. Ponekad je potrebna kratkotrajna imobilizacija vratnog dela kičme nošenjem okovratnika, kako bi se smanjio bol i sprečilo grčenje mišića.
Najbolji lek za cervikalni sindrom je fizikalna terapija (elektroterapija, ultrazvučna i magneto terapija ) i kineziterapija (vežbe) , gde se pacijentu vraća pokretljivost i pomaže da ojača mišiće kako bi se sprečili problemi u budućnosti.